Двадесет и пето упражнение „СТЪПКА по СТЪПКА“
Музика: „Стъпка по стъпка” – размер 6/8, 3/8, 6/8 – 96 такта.
Allegretto
Кадри от филма на Издателство Бяло Братство „Паневритмия – помагало за практически упражнения“
Текст на песента
Стъпка по стъпка, ето, ний
вървим към новия живот.
Чертаем светли бъднини
за нас и цял човешки род. /2 пъти/
Всички прегради преодоляваме,
не се страхуваме от беди.
Мисли красиви вредом посяваме.
Любов в света да победи.
Пътека светла е пред нас и нова чудна светлина.
Живот в сърцата ни се влива, мъдрост и любов. /4 пъти/
Цветята ухаят,
зреят плодове.
Всичко расте, живее,
радва се целий мир. /2 пъти/
Въздух дишам – аромат,
вредом – чудна красота.
Извори бликат, чиста вода.
Бистра роса всяко листо
със брилянт краси. /2 пъти/
Изходно положение:
Изпълнителите са наредени по двойки, в кръг, обърнати по посока на движението на кръга. Тялото е изправено, коремът прибран. Краката са прибрани. Ръцете са на талията, с палци назад, китките не се пречупват. Ръцете са в това положение до края на упражнението.
Ход на движенията:
1-ви такт: при 1во време – десният крак се изнася надясно, встрани, с обтегнато коляно, като докосва с пръсти земята. Текст: „Стъп-ка по”;
– при 2ро време – десният крак се прибира до левия, без да се прегъва коляното, тежестта на тялото остава върху левия крак, тъй като предстои отново изнасянето на десния встрани. Текст:„стъп-ка”.
2-ри такт: при 1во време – десният крак се изнася надясно, встрани, с обтегнато коляно, като докосва с пръсти земята. Текст: „е-то”;
– при 2ро време – десният крак се прибира до левия, без да се прегъва коляното, тежестта на тялото остава върху левия крак, тъй като предстои изнасянето на десния напред. Текст: „ний”.
3-ти такт: 1во време – десният крак се изнася напред, в шпиц, с обтегнато коляно, като докосва с пръсти земята. Текст: „вър-вим към”;
– при 2ро време – десният крак се връща обратно и се поставя до левия, без да се прегъва коляното, тежестта на тялото остава върху левия крак, тъй като предстои отново изнасянето на десния напред. Текст: „но-ви-”
4-ти такт: 1во време – десният крак се изнася напред, в шпиц, с обтегнато коляно, като докосва с пръсти земята. Текст: „-я жи-”;
– при 2ро време – десният крак се връща обратно и се поставя до левия, без да се прегъва коляното, тежестта на тялото остава върху левия крак, тъй като предстои стъпка напред с десния крак. Текст: „-вот”.
5-ти такт: при 1во време – стъпка напред, с десния крак. Текст: „Чер-та-ем”;
-при 2ро време – стъпка напред, с левия крак. Текст: „свет-ли”.
6-ти такт: при 1во време – стъпка напред, с десния крак. Текст: „бъд-ни-”;
-при 2ро време – левият крак се поставя до десния, в изходното положение, без да се прегъва коляното, тежестта на тялото остава върху десния крак, тъй като следва изнасянето му вляво. Текст: „-ни”.
От 7-ми до 12-ти такт се повтарят стъпките от първите шест такта, но с разменени крака, така, както е описано по-долу:
7-ми такт: при 1во време – левият крак, се изнася наляво, встрани, с обтегнато коляно, като докосва с пръсти земята. Текст: „за нас и”;
-при 2ро време – левият крак се прибира до десния, без да се прегъва коляното, тежестта на тялото остава върху десния крак, тъй като предстои отново изнасянето на левия встрани. Текст:„цял чо-”.
8-ми такт: при 1во време – левият крак, се изнася наляво, встрани, с обтегнато коляно, като докосва с пръсти земята. Текст: „-веш-ки”;
-при 2ро време – левият крак се прибира до десния, без да се прегъва коляното, тежестта на тялото остава върху десния крак, тъй като предстои изнасянето на левия напред. Текст: „род”.
9-ти такт: при 1во време – левият крак се изнася напред, в шпиц, с обтегнато коляно, и докосва с пръсти земята. Текст: „Всич-ки пре-”;
– при 2ро време – левият крак се връща обратно, назад, и се поставя до десния, без да се прегъва коляното, тежестта на тялото остава върху десния крак, тъй като предстои отново изнасянето на левия напред. Текст: „-гра-ди”.
10-ти такт: при 1во време – левият крак се изнася напред, в шпиц, с обтегнато коляно, и докосва с пръсти земята. Текст: „пре-о-до-”;
-при 2ро време – левият крак се връща обратно, назад, и се поставя до десния, без да се прегъва коляното, тежестта на тялото остава върху десния крак, тъй като предстои стъпка напред, с левия крак. Текст:„-ля-ва-ме”.
11-ти такт: при 1во време – стъпка напред с левия крак. Текст: „не се стра-„;
– при 2ро време – стъпка напред с десния крак. Текст: „-ху-ва-ме”.
12-ти такт: при 1во време – стъпка напред, с левия крак. Текст: „от бе-”;
-при 2ро време – десният крак се поставя до левия, както в изходното положение. Текст: „-ди”.
Движенията от 12-те такта се повтарят до края на музиката.
След края на упражнението ръцете плавно се спускат отстрани, покрай тялото.
Основни изисквания:
Тялото е изправено, коремът прибран. При изнасяне на крака напред или в страни, коляното е обтегнато и стъпалото е в шпиц. При прибиране на изнесения крак коляното не се прегъва и кракът стъпва с цяло стъпало до другия.
Описание:
Нозете на място последователно в страни и напред и след туй движение напред.
Когато единият крак се отделя в страни или напред, то слънчевата енергия слиза надолу в нас, а когато двата крака са събрани, тогава имаме изпращане на земната енергия нагоре към слънцето. По този начин става обмяна. При разтворени крака слънцето и ние сме положителни към земята: възприемаме от слънцето и предаваме на земята. А когато нозете са събрани, тогаз земната енергия е положителна и отива към слънцето.
Чрез тия движения се развива усет, кога действа слънцето и кога – земята. Те спомагат за придобиване на истинските методи, вложени в природата.
Възможни грешки при изпълнение на упражнението „СТЪПКА ПО СТЪПКА”:
– при изнасяне на крака на пред и встрани- стъпване с цяло стъпало;
– при прибиране на крака до другия – стъпване на пръсти и сгъване в коляното.
Двадесет и петото упражнение е „Стъпка по стъпка”. Учителят казва: „Числото 25 е истинският живот, Божественият живот.” 2+7=7. Седем е число, чрез което се проявява принципът на Мъдростта. /Г.Стойчев, Паневритмията, Мъдрост, философия, откровение, с.119/
Упражнението има сложен тонален план, съответстващ на пътя, по който тя осъществява своето преливане. Началото започва в тоналност до-мажор. Червеният цвят действа в своята четвърта октава… Тук се проявява човешкият дух.
Вторият дял прозвучава в тоналност ла-минор, която спрямо до-мажор в музикалната теория се нарича паралелна. Тоналността ла-минор звучи в тъмносин цвят. Свързваме я с човешката душа, с подсъзнанието. Човешкият дух и душа са паралелни сили…
Третият дял е в тоналност фа-мажор, която звучи в зелено и е свързана с проявите на нашето съзнание, с физическото поле. Не случайно Земята е потопена изцяло в зелен цвят.
Четвъртият дял е в тоналност ре-минор, която спрямо тоналността фа-мажор е паралелна. Ре-минор звучи в портокалов цвят. Свързваме я с принципа на самосъзнанието. Тя е тоналност на творчеството и индивидуализацията на съзнанието.
Самосъзнанието и съзнанието са паралелни сили… /Г.Стойчев, Паневритмията, Мъдрост, философия, откровение, с.121/.
ЦИТАТИ ОТ СЛОВОТО НА УЧИТЕЛЯ ПЕТЪР ДЪНОВ
„В Божествения свят съществува следния закон: това, което човек не може изведнъж да разбере, остава неразбрано за всякога; и това, което човек може изведнъж да разбере, остава разбрано за всякога. Не го ли разбереш изведнъж, не можеш и да го приложиш в живота си. Разбирането означава първата стъпка. Направиш ли първата стъпка, след нея иде втората, третата, четвъртата, петата и ред други стъпки.
Не разбереш ли нещо изведнъж, никакъв подтик няма да имаш; разбереш ли го веднъж, ти си направил първата стъпка, която решава съдбата на целия ти живот”. / Първите стъпки, 1929, София/